شرایط تحصیل در کانادا، برترین مقصد تحصیلی ایرانی‌ها

drcomma اردیبهشت 20, 1401 0 دیدگاه

کشور کانادا به دلیل دارا بودن بالاترین استانداردهای آموزشی جهان، برترین دانشگاه‌ها و مزیت‌های فراوان برای کار و اشتغال در حال حاضر از مقاصد تحصیلی بسیاری از متقاضیان ایرانی محسوب می‌شود. هر سال بالغ بر 130.000 دانشجوی بین المللی دانشگاه‌های کانادا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. اخذ ویزای تحصیلی Study Permit Canada یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به کانادا است. تحقیق و پژوهش، چاپ و انتشار مقاله‌های علمی و همکاری‌های بین المللی 3 جنبۀ مهمی است که دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کانادا بر آن تمرکز زیادی دارند.

شرایط تحصیل در کانادا

متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌ها و مراکز آموزشی کانادا باید دارای شرایط زیر باشند:

 • دارا بودن تمکن مالی کافی: متقاضی باید اثبات کند که توانایی تامین هزینه‌های زندگی در حدود 10.000 تا 12.000 کانادا را برای یک سال تحصیل و اقامت در کانادا را داراست که این مبلغ باید در حدود 4 ماه قبل از ارائه درخواست ویزا در حساب بانکی شخصی متقاضی وجود داشته باشد.
 • نبود وقفه تحصیلی: هر چه زمان کمتری از دریافت آخرین مدرک تحصیلی متقاضی گذشته باشد و به اصطلاح گپ تحصیلی کمتری داشته باشد، احتمال اخذ پذیرش تحصیلی متقاضی بیشتر است.
 • دارا بودن مدرک زبان انگلیسی: دارا بودن مدرک آیلتس 6 برای مقطع کارشناسی و 7 به بالا برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا الزامی‌ست. از دیگر مدارک مورد پذیرش دانشگاه‌های کانادا مدارک آزمون‌های آیلتس آکادمیک، تافل iBT و PTE آکادمیک و C1 Advanced را می‌توان نام برد.
 • دارا بودن شرایط سنی: محدودیت سنی برای تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا زیر 23 سال و برای کارشناسی ارشد زیر 32 سال است.

 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

متقاضیان ایرانی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید مراحل زیرا را طی کنند:

 1. ارائه درخواست برای اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های کانادا
 2. دارا بودن شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا
 3. ارائه مدارک لازم
 4. ارائه مدارک زبان
 5. انجام تست‌های بیومتریک و مصاحبه

 

چه متقاضیانی نیاز به اخذ ویزای تحصیلی کانادا ندارند؟

اگر متقاضیان دارای یکی از شرایط زیر باشند، نیاز به دریافت ویزای تحصیلی کانادا ندارند:

 • عضو خانواده یک نمایندۀ خارجی در کانادا و یا عضو خانوادۀ سفیر و یا کارمندان وزارت امور خارجه در کانادا باشند.
 • قصد تحصیل در دورۀ آموزشی کمتر از 6 ماه را در کانادا داشته باشند.
 • عضو نیروی نظامی خارجی مستقر در کانادا باشند.
 • شهروند کشور دیگر اما دارای اصل و نسب بومیان کانادا باشند.

 

مدارک لازم اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا عبارت است از:

 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه و رشته مورد نظر کانادا
 • فرم تکمیل شدۀ درخواست اخذ ویزای تحصیلی کانادا
 • انگیزه نامه تحصیلی

برای دریافت راهنمایی و تصحیح انگیزه نامه، درخواست بدهید

 • مدرک زبان انگلیسی معتبر
 • گواهی تمکن مالی در حدود 10.000 هزار تا 12.000 دلار کانادا برای هزینه‌های زندگی در مدت یک سال در کانادا
 • اوراق شناسایی و پاسپورت با اعتبار کافی
 • رسید پرداخت هزینه اخذ ویزای تحصیلی در حدود 150 دلار کانادا
 • دو قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • ارائه کارهای عملی برای رشته‌های هنر و طراحی
 • بیمه درمانی معتبر با پوشش بیمه‌ای سالانه 600 دلار کانادا

 

    

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

از جمله شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا می‌توان به دارا بودن مدرک دیپلم دبیرستان، دارا بودن مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6 و دارا بودن تمکن مالی کافی اشاره کرد.

از مهم‌ترین شرایط تحصیل در مقطع 4 سالۀ کارشناسی کانادا دارا بودن معدل درسی بالای 13 دیپلم متوسطه و گپ تحصیلی کمتر از 4 سال است. رشته‌های مهندسی، کارشناسی ریاضیات، کارشناسی علوم کامپیوتر و کارشناسی روان‌شناسی از رشته‌های پرتقاضای مقطع کارشناسی کانادا است.

 

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

مهم‌ترین شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا دارا بودن مدرک کارشناسی، تمکن مالی کافی، توصیه‌نامه تحصیلی، رزومه علمی تحصیلی قوی و انگیزه نامه تحصیلی است. دارا بودن مدرک زبان انگلیسی آیلتس 7 به بالا برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یک تا 2 سالۀ کانادا الزامی است. اما اگر سطح زبان متقاضی پایین‌تر از سطح زبان درخواستی دانشگاه باشد، متقاضی می‌تواند با اخذ پذیرش مشروط در دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی شرکت کند و با اخذ مدرک لازم تحصیل در دانشگاه را شروع کند.

محدودیت سنی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا زیر 32 سال است. پرتقاضاترین رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد کانادا رشته‌های کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی MBA، کارشناسی ارشد روان‌شناسی، کارشناسی ارشد علوم زیست‌محیطی و کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر است.

 

شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کانادا

مهم‌ترین شرایط ادامه تحصیل در مقطع دکترا کانادا پذیرش در مصاحبه علمی و همچنین اخذ تاییدیه مدارک ارسالی از طرف استاد راهنمای دانشگاه کانادا می‌باشد. شرایط تحصیل در مقطع 3 تا 5 سالۀ دکترا کانادا دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالا، دارا بودن ریزنمره‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در سطح خوب، دارا بودن پروپوزال علمی تحقیقی و نتیجه آزمون‌های بین المللی GRE و GMAT می‌باشد.

مزایای تحصیل در کانادا

دانشجویان با تحصیل در هر مقطع تحصیلی دانشگاه های کانادا می‌توانند از مزیت‌های فراوان برخوردار شوند:

 • اخذ بورسیه‌های تحصیلی و کمک هزینه‌های دانشجویی مانند بورسیه تحصیلی وینج کانادا با مبلغ 50 هزار دلار برای 3 سال تحصیلی، بورسیه دکترای پژوهشی IDRC با مبلغ 20 هزار دلار کانادا برای یک سال تحصیلی و بورسیه تحصیلی ترودو.
 • اخذ مجوز کار دانشجویی پاره-وقت و کار و اشتغال در حین تحصیل تا 20 ساعت در هفته و تامین بخش زیادی از هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا و کسب تجربه کاری برای کار و اشتغال پس از فارغ التحصیلی.
 • اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان دانشجو
 • امکان یافتن کار در مهلت جستجوی کار در این کشور پس از فارغ التحصیلی
 • اخذ تابعیت و شهروندی کانادا پس از 5 سال کار در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا بر اساس مقطع و رشته تحصیلی و همچنین نوع دانشگاه متفاوت است. هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا به همراه اجاره خانه یا خوابگاه دانشجویی، حمل و نقل، خورد و خوراک و لوازم التحریر سالانه در حدود 10.000 تا 40.000 دلار کانادا است.

هزینه‌های زندگی در شهرهای ونکوور و تورنتو ماهانه در حدود 2500 دلار کانادا و در شهرهای دیگر در حدود 1000 تا 1500 دلار کانادا است. هزینه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کانادا سالانه تا حدود 14.000 دلار کانادا است.

تحصیل در مجارستان

تحصیل در استرالیا

تحصیل در آلمان

تحصیل در انگلستان

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *