مهرگان یا لاتاری؟شما کدام را انتخاب می‌کنید؟

drcomma مهر 13, 1400 0 دیدگاه

یه دل میگه بِرَم بِرَم؛ یه دلم میگه نَرَم نَرَم….
ما که بچه بودیم، این روزها موسم جشن مهرگان بود. حالا دیگر خبری از مهرگان نیست و به ماه اکتبر که می‌رسیم، یاد رفتن و مهاجرت می‌افتیم و دو دلی ناشی از ترس از دل کندن یا دل بستن. ناخودآگاه یاد شعر ماندگار محمدعلی شیرازی هم می‌افتیم که توسط عارف در فیلم سلطان قلب‌ها جاودانه شد. یه دل میگه بِرَم بِرَم؛ یه دلم میگه نَرَم نَرَم….

در سال‌های اخیر، آغاز ماه اکتبر با تبلیغات رنگارنگ عکاسی‌ها برای گرفتن عکس لاتاری و تبلیغات شرکت‌های مهاجرت رنگ دیگری به خود می‌گیرد. و تردیدها و بحثها آغاز می شود که بمانم یا بروم. تصمیم سختی است که در هر دو طرف بحث طرفدارانی دارد.
برای کسانی که به فکر مهاجرت هستند، لاتاری ارزانترین و اگر اتفاق بیفتد سریعترین راه مهاجرت است. نه نیاز به دانش خاصی دارد، نه زبان انگلیسی خوب می خواهد نه پول آنچنانی (کمتر از 1000 دلار!). همینکه بخت یارتان باشد و در این بخت‌آزمایی برنده شوید، راه برایتان باز می‌شود.
بی‌شک، تصمیم به مهاجرت برای زندگی بهتر است ولی آمار نشان می دهد که همیشه هم این زندگی بهتر پیدا نمی‌شود. نشریه گاردین گزارشی منتشر کرده‌است که نشان می‌دهد 30% از مهاجران برای سرپناه هم مشکل داشته‌اند و 23% همه چیزشان را از دست داده‌اند. و البته ملت‌های مهاجرپذیر به این فکر می‌کنند که مهاجران باعث بیکاری آنها هستند و با پولی که برای خانواده به زادگاه‌شان می‌فرستند باعث خروج ثروت از کشورشان می‌شوند.
خبرهای خوب مهاجرت معمولا پررنگ‌تر است زیرا شرایط سخت مهاجرت‌پذیری باعث شده است که افراد پیش از اقدام به مهاجرت نکات بسیاری را در نظر بگیرند. آنچه در سال‌های اخیر تعجب فعالان مهاجرت را برانگیخته است، مهاجرت از کشورهای پیشرفته به کشورهای در حال توسعه است. مثلا عده‌ای از آلمان به ترکیه، از امریکا به مکزیک و از پرتغال به برزیل مهاجرت کرده‌اند. به نظر می‌آید این گروه از مهاجران شادترین مهاجران هستند چون مشکل مالی ندارند و فقط دل‌شان برای دوستان و خانواده‌شان تنگ می‌شود.

لاتاری چیست و چگونه برگزار می‌شود؟
برنامه لاتاری گرین کارت ایالات متحده از سال 1990 آغاز شد و طی آن هر سال حدود 50000 نفر همراه با خانواده موفق به دریافت گرین کارت و زندگی در امریکا می‌شوند. حدود 8-9 درصد از پذیرفته شدگان هم از ایران هستند.
شرایط شرکت در این بخت‌آزمایی ساده است. مثلا امسال از ششم اکتبر 2021 تا نهم نوامبر 2021 (14 مهر تا 18 آبان 1400) فرصت دارید در این لاتاری ثبت نام کنید. کافی است به سایت اصلی مراجعه کنید و اطلاعات شخصی شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، محل تولد، … را برای تک تک اعضای خانواده‌تان به سرپرستی پدر یا مادر وارد کنید. در واقع، همه اعضای خانواده یک بار با سرپرستی مادر و یک بار با سرپرستی پدر می‌توانند ثبت نام کنند. فرزندان تا 21 سالگی می‌توانند در جمع خانواده ثبت نام کنند و با توجه به اینکه هر فرد 18 ساله هم می‌تواند به تنهایی ثبت‌نام کند، از 18 تا 21 سالگی، هر فردی سه شانس برای برنده شدن در لاتاری دارد.
تنها چالش لاتاری، داشتن عکس با مشخصاتی است که مورد تایید باشد و این چالش را هم عکاسی‌ها حل کرده‌اند و در ماه اکتبر منتظر مشتریانی هستند که به فکر بخت‌آزمایی‌اند.
وقتی که اطلاعات را تکمیل کردید و عکس تک تک اعضای خانواده را هم بارگذاری کردید، باید نسخه تایید ثبت نام را ذخیره و چاپ کنید و تا اردیبهشت سال بعد منتظر بمانید. اگر نام‌تان در لیست برنده‌ها باشد که برای ارسال مدارک و مصاحبه دعوت می‌شوید و اگر این مرحله را هم پشت سر بگذارید، به آرزوی خود می‌رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *